Projekt WIFI PRE TEBA, recenzia EnGenius – ukážky a foto

Zámerom bolo vybudovať bezplatnú wifi sieť o rýchlosti minimálne 30mbit/pripojenie pre obyvateľov obce Mníchova Lehota. Vzhľadom na rozpoloženie obce do úvahy pripadal lacnejší spôsob dopravy internetu – cez 5Ghz wifi sieť. Tú sa nám podarilo vybudovať na platforme výrobcu Ubiquiti Airmax AC, pričom hlavný vysielač je na obecnom úrade. Obec nie je zarušená, pásmo je čisté, takže i priepustnosť na každý bod bola minimálne 200 mbit. V obci sú len 2 lokálne vysielače od KIKI a CNS. Ako uplink sme sa rozhodli doporučiť obci spoločnosť KIKI

Ako hlavné vysielacie body sme zvolili certifikované zariadenia EnGenius ENH1350EXT (certifikované pre wifi4eu aj wifi passport). Vysiela v norme 802.11b/g/n/ac Wave 2,  2 x 2 MIMO) na frekvencii 2,4 Ghz a súčasne aj 5 Ghz. Zariadenie má 4 antény s kruhovým všesmerovým vyžarovacím diagramom. Výhradným distributorom pre SK/CZ je VANco.cz s.r.o. (wifi-shop.cz). V tomto článku popisujeme naše skúsenosti s použitím týchto AP.
 
 
Mapa pokrytia generovaná v programe EzPlanner, ktorý dodáva výrobca. Program je online a je dostupný po partnerskej registrácii. Ukážka niekoľkých bodov:
 
Vysielacie AP komunikujú cez SkyKey Controller. Síce majú vlastnú IP adresu aj webové rozhranie, ale to je len informačné. Všetko sa nastavuje v programe EzMaster, ktorý je nahodený v manažovatelnom switchi. My sme kvoli vyššiemu výkonu zvolili variantu správy cez Cloud Controller pričom ho je možné spravovať aj bez verejnej IP adresy. Prihlásite sa do cloudu cloud.engenius.ai a kliknete na Váš SkyKey a o pár sekúnd sa Vám otvorí jeho správa v remote režime a vyzerá presne tak isto, ako keď idete cez IP adresu. V tomto sú EnGenius oveľa ďalej ako napríklad diaľková správa Ubiquiti cez UISP (kedysi UNMS). Po lokálnej správe má tento kontrolér 2 prístupy, jeden pracovný na porte 80 a jeden servisný na porte 8080 (kde sa nastavuje aj IP – default je DHCP). 
 
Každé wifi zariadenie sa spravuje cez kontroller. Má aj websprávu ale len na základné veci ako IP adresa a na aký controller sa má pripojiť (ak ich viac v sieti). Defaultne sa to spáruje automaticky.
 
 
Ďalšie screeny z controlleru nájdete v galérii v cloude TU.
 
Publicita

Vzhľadom nato, že my sami sme mali problém dostať sa ku grafickému vizuálu loga Wifi pre teba či iných, rozhodli sme sa pomôcť ostatným a naše materiály zverejniť pre použitie na ďalších projektoch. 

Pre zjednodušenie sťahovania sú všetky materiály na našom cloude, odkiaľ si stiahnete len to, čo potrebujete.
 
– Logo WIFI PRE TEBA – aj bez pozadia, formát PNG aj CDR
– Infotabulka PDF aj CDR
– VOP zmluvné podmienky do hotspot portálu
 
V miestach pokrytých signálom sme umiestnili informačné plastové tabuľky s takouto grafikou
 
 
Logo WIFI PRE TEBA – formát PNG, bez pozadia:
 

logo wifi pre teba

 
Ďalšie fotky nájdete  v cloude TU.