Ako média (ne)pomohli Kotlebovi do parlamentu

Všetci veľmi dobre vieme, že žiadne médium Kotlebu nechcelo pustiť do svojho vysielania. Niekoľkokrát ho odmietali bez uvedenia dôvodu. Podľa môjho názoru sa média báli dať Kotlebovi priestor v spravodajstve aby mohol povedať svoje názory na aktuálne politické témy ale i témy týkajúce sa kraja, kde pôsobí ako predseda.

Báli sa pravdy? Ale kto?

Komu tak záleží na tom, aby Kotleba nedostal priestor ukázať čo objavil na BBSK a napríklad ako hospodáril? V kuloároch sa už dávnejšie hovorí o tom, že médium (tv,radio,print) ktoré dá priestor Kotlebovi bude potrestané. Ja osobne týmto rečiam neverím a preto som sa rozhodol pozvať ho k nám do Rádia WOW. Nie som žiadny prívrženec ani sympatizant tejto strany, volil som inú stranu ale pozvánku na rozhovor som odoslal úplne všetkým kandidujúcim stranám. Ale len počas rozhovoru z Mariánom Kotlebom hliadkovali pred rádiom dvaja policajti po celý čas.

Šokovalo ma však čo sa udialo po uskutočnení rozhovoru. O 2 dni neskôr nám prišiel “pozdrav” od Rady pre vysielanie a retransmisiu a vyžiadali si záznamy rozhovoru s Mariánom Kotlebom. RVR takto koná zvyčajne vtedy, ak dostane podnet “z vonku”. Teraz budú skúmať či Kotleba náhodou nepovedal niečo protiprávne. Alebo budú hľadať čokoľvek na potrestanie rádia.

To nie je všetko

O pár dní neskôr sme dostali “pozdrav” aj od Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií, kde začali správne konanie vo veci uloženia pokuty za to, že sme v roku 2014 neskoro podali štatistické výkazy. O tom, že tieto výkazy sú poriadna záťaž pre podnikateľov radšej ani nehovorím. Proste keď sa chce nájsť dôvod niekoho potrestať, tak sa nájde čokoľvek. Uloženie pokuty má byť v rozpätí od 300 Eur až do 10% z celkového obratu firmy.

A na záver nás tesne pred voľbami navštívili milé úradníčky zo Sociálnej poisťovne a žiadali si doklady ku správnemu konaniu, ktoré bolo voči nám začaté. Údajne ide len o bežnú administratívnu kontrolu. Asi s cieľom niečo nájsť…

Nie sme jediný

Rozhovor s Mariánom Kotlebom odvysielalo aj Rádio Frontinus či internetové rádio Slobodný vysielač. Nešlo však len o pár minútovú diskusiu a vopred pripravené otázky, ale na rad prišli otázky od poslucháčov. Môžete si tipnúť, v ktorom kraji mala ĽS Naše slovensko najviac. Áno, bol to Žilinský. Presne tam, kde vysiela Rádio Frontinus. Nasledoval Prešovský a Banskobystrický kraj. Štvrý bol Trenčiansky kraj, kde vysiela Rádio WOW.

Som toho názoru, že média by mali byť neovplyvniteľné a hlavne nezávislé. To sa však nedá povedať o tých médiách, ktoré vysielali “dobré správy” a dostali za to milióny Eur od vlády. Veď hádam nepôjdem proti tomu, kto mi dáva peniaze, nie?

Záver

Týmto blogpostom chcem len ukázať ako to v médiách chodí. Média, ktoré dostali peniaze od vlády, zámerne očierňujú nepriateľov vlády (Matovič, Kotleba, Hlina…) a nedajú im priestor. Média, ktoré nie sú ovplyvnené, dajú priestor všetkým. A keď to urobia, tak ich začnú naháňať ako zdutú kozu a potrestajú ich za to. Ešteže jednofarebná vláda končí.

Stretol som sa osobne s Mariánom Kotlebom, nie som jeho sympatizant ale musím povedať, že je to úplne obyčajný človek. Žiadne rovnošaty a heslá “na stráž” ako sa hovorí.